Althely Brass 8 Lights 2-Tier Chandelier
Regular Price
$2,998.00
Sale Price
$2,998.00
Regular Price
$0.00
Generate QR code
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Product description
Shipping & Return
Dimension
| Overall size | 28'' H X 35'' W X 35'' D |
| Canopy | 1'' H X 6'' W X 6'' D |
| Overall Height (Hanging) | 82" H |
| Chain Length | 36'' L |
| Cord Length | 10‘L |
| Weight | 75 lb |
Althely 8 Lights 2- Tier Chandelier is crafted of metal and glass , the sculptural fixture is a testament to our passion for lux materials and superior craftsmanship. Evoking the minimalist spirit of 1960's design, each finely faceted sphere is ground and polished by hand to reflect and refract the light.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Clear crystal |
| Frame Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | 20W max. G9 bulbs. Bulbs included |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Certification | UL / CE / SAA |
| Product Warranty | 2-year |
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
Discover more in our FAQ
How long does it take to process an order?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
Do you ship internationally?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What is your return policy?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What are your sizing options?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.