Amber Petalo Chandelier – 2 Sizes
Regular Price
$1,538.00
Sale Price
$1,538.00
Regular Price
$0.00
Generate QR code
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Product description
Shipping & Return
Dimension
| Width | 29.5" |
| Depth | 29.5" |
| Height | 27.3" |
| Weight | 30.2 lbs |
| Chain and Ceiling Rose Length | 47" |
| Width | 35.4" |
| Depth | 35.4" |
| Height | 50.4" |
| Weight | 116.8 lbs |
| Chain and Ceiling Rose Length | 47" |
Tiers of curved, amber coloured glass are individually hung onto a satin brass frame to create an outstanding mid-century inspired, petal chandelier.
Available in large and small sizes, the large version features 8 tiers and the small features 6. This fabulous early 70’s inspired design can be used in a variety of settings, the longer 8 tiered version is ideal for high ceilings or stair wells, the smaller 6 tier is perfect for living rooms, bedrooms or dining areas.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Coloured Glass, Iron |
| Available Colours | Amber |
| Frame Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7/16 |
| Light Source | E14 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
Discover more in our FAQ
How long does it take to process an order?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
Do you ship internationally?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What is your return policy?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What are your sizing options?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.