Semi Globe Glass Hanging Lamp
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Description:
A range of small lamps inspired by old tube amplifiers from the 1960s. The unique shapes and classic materials of marble and glass add a nostalgic and at the same time, contemporary feel.
The decorative bulb emits a stunning glow though glass lampshades, while the opaqueness of the White/White glass highlights the shape of the lamp, making it appear as a pure and ghostly aesthetic silhouette.
The lamp collection produces a beautiful and comfortable light, and the sophisticated design can form a part of many different interior decors.
Hang in the hallway, in the corner of the living room, or create a cluster of these Lamps over your dining room table for modern ballroom effect.
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Globe 8'': | |
| Weight: | 1.11lb |
| Diameter: | 8'' |
| Globe 10'': | |
| Weight: | 1.76lb |
| Diameter: | 10'' |
| Globe 12'': | |
| Weight: | 2.20lb |
| Diameter: | 12'' |
| Cylinder: | |
| Option 1: | |
| Weight: | 2.20lb |
| Size: | 5'' Diameter x 16'' Height |
| Option 2: | |
| Weight: | 3.31lb |
| Size: | 5'' Diameter x 20'' Height |
| Chain/Cord Length (All): | 59'' (adjustable) |
Details:
Installation Type: Cord Pendant
Power Source: AC
Voltage: 110V-220V
Certification: UL, CE
Light Source: LED Bulbs
Style: Modern
Base Type: E27
Finish: Iron
Is Dimmable: No
Lighting Area: 3-5square meters
Material: Glass Stone
Number of light sources: 1
Technics: Painted
Switch Type: Touch On/Off Switch
Lampshade Color: Gray / Champagne
Estimated Shipping Times:
Regular Free Shipping:
Regular Free delivery lead time may take 15 to 28 business days.