Greyson Floor Lamp, Oak, Tall
Regular Price
$1,399.00
Sale Price
$1,399.00
Regular Price
$0.00
Generate QR code
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Product description
Shipping & Return
Originally designed for Soho House Rome, the Greyson floor lamp features a stacked, stained oak column with antique brass discs slotted in between for a contrasting finish. The classic floor lamp is complete with a slim, natural linen shade. Pair with our Greyson table lamp to mirror the cosy club spaces at Soho House Rome.
Specifications
| Dimensions | H153.6 x W48 x D48cm / H60.6 x W18.9 x D18.9" |
| Weight | 10kg / 22lbs |
| Bulb required | 1 / E26 / 6W MAX |
| Bulb style | Tala 6W Globe LED |
| Bulb(s) included | YES |
| Cable length | 70.9" |
| Dimmable | Yes, all portable lighting comes |
| Shade dimensions | H9.8 x W17.3 x D7.1" |
| Base dimensions | H60 x W12.6 x D12.6" |
| Assembly required | Yes |
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
Discover more in our FAQ
How long does it take to process an order?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
Do you ship internationally?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What is your return policy?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What are your sizing options?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.