Lea Glass Floor Lamp 63"H
Regular Price
$1,729.00
Sale Price
$1,729.00
Regular Price
$0.00
Generate QR code
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Product description
Shipping & Return
Designed to create a stand-alone statement, a white swirled glass shade is crafted entirely by hand in a mold to emit a soft, milky glow. Each swirl is unique, making this a one-of-a-kind piece. Supported by real brass rods with a black Marquina marble base, place in any corner of the home.
Specifications
| Dimensions | H160 x W35 x D35cm / H63 x W14 x D14" |
| Weight | 43kg / 94.8lbs |
| Bulb required | 2 / E26 / 9W Maximum |
| Bulb style | Tala 6W Porcelain II |
| Bulb(s) included | Yes |
| Cable length | 70.9" |
| Dimmable | Yes, all portable lighting comes with an inline dimmer on the cable |
| Shade dimensions | H22.8 x D13.8c" |
| Assembly required | Yes |
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
Discover more in our FAQ
How long does it take to process an order?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
Do you ship internationally?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What is your return policy?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What are your sizing options?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.