Luxury French Empire Chandelier for Villa Hall Ceiling Three-layers Crystal Light for Hotel Lobby
Regular Price
$1,619.00
Sale Price
$1,619.00
Regular Price
$0.00
Generate QR code
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Product description
Shipping & Return
Product Details:
| Voltage: | 110V-120V/ 220V-240V |
| Material: | Crystals, glass, metal |
| Chain Length: | Adjustable , 78.7" Maximum (Support customization) |
| Light Source: | E14 |
| Bulb Included Or Not: | Yes |
| Dimmable: | Yes |
| Bulb Wattage | 5W |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Irradiation area: | 30㎡-35㎡ |
| Fixture Shape | Round |
| Maximum Compatible Wattage | 40W |
| Hanging Method | Ceiling |
| Warranty | 3 Years |
The whole light body is made of high-quality crystal and metal. It is designed into a luxury modern style. It is absolutely stunning no matter light turns on or not.
Assembly: The lamp comes in separate parts will need basic assembly, and professionals would be highly recommended.If you receive unqualified or damaged products, please contact us timely and we will handle it immediately. We are committed to provide the best service for every customer.
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
Discover more in our FAQ
How long does it take to process an order?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
Do you ship internationally?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What is your return policy?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What are your sizing options?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.