Miira Alabaster Chandelier
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Why You'll Love It
This stylish Miira Alabaster Chandelier with 3/6/8 heads effortlessly blends retro-inspired aesthetics with modern home design. The adjustable hanging cords provide flexibility to create a customized and unique appearance. The chandelier features a natural brass finish and white alabaster orbs.
Please Note: Alabaster patterns may vary between products. and there could be differences between our product and the images shown.
If you have any questions about our products. please contact us. and we will respond to you within 24 hours.
Weights & Dimensions
3 heads Size: Dia 55cm x H 150cm / 21.6'' x H 59''
6 heads Size: Dia 75cm x H 150cm / 29.5'' x H 59''
8 heads Size: Dia 88cm x H 150cm / 34.6'' x H 59''
Product Specifications
| Material | Brass. Alabaster |
| Light source | LED bulb or Edison bulb |
| Light source base type | G9 (as shown below) |
| Power | ~5W (single) |
| Voltage | AC 110-240V |
| Mounting | Ceiling |
| Environment | Indoor |
| Weight | 8kg / 17.6lbs |
| Battery | No |
| Driver Required | No |
| Finishes | Brass |
| Alabaster Colour | White |
| Process | Mould. Cutting. Polishing |
| Control method | push button switch (not dimmable) |
| Q | Does it support dimming |
| A | Whether it supports dimming depends on what type of bulb you buy. If you buy a dimming bulb. this lamp will achieve a dimming function. |
| The bulb provided by default does not support dimming. | |
| We provide 150cm / 59▼ wires. Can be extended upon request. |