Murano Glass Chandelier – 200 prisms – Multicolored
Regular Price
$3,022.00
Sale Price
$3,022.00
Regular Price
$0.00
Generate QR code
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Product description
Shipping & Return
Dimension
| Color | Multi |
| Overall Height with Chain | 57.1" (adjustable) |
| Height without Chain | 27.6" |
| Diameter | 33.5" |
| Glass Shade Size | 11" H × 1.2" L |
| Light Bulbs | 13 bulbs total – 12 × E27 + 1 × E14 (Included) — dimmer compatible |
| Weight | 143.3 lbs |
Let your decor shine with our stunning Murano chandelier, a true tribute to Italian glass craftsmanship. This unique chandelier is made of 200 multi-colored crystal prisms that create an enchanting play of color and light.
With its metal frame and beautiful spiral shape, it adds a sublime elegance to any room. The colored prisms create a vibrant and dynamic expression that catches the eye and creates a welcoming atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Multicolored |
|
Finish |
Brass, Chrome patinated |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | 13 light bulbs 12 light bulb in E27 + 1 light bulbs in E14 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
Discover more in our FAQ
How long does it take to process an order?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
Do you ship internationally?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What is your return policy?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What are your sizing options?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.