Murano Chandelier – 36 glass leaves – Pink
Regular Price
$1,034.00
Sale Price
$1,034.00
Regular Price
$0.00
Generate QR code
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Product description
Shipping & Return
Dimension
| Product Height | 21.7″ (without chain) |
| Overall Height with Chain | 47.2″ (adjustable) |
| Product Diameter | 25.6″ |
| Glass Dimensions | 13″ H × 4.5″ W |
| Weight | 63.9 lbs |
| No. of Bulbs | 7 × E12 base bulbs |
| Bulb Included | Yes |
| Dimmable | Yes |
Elevate any room with our Murano Chandelier - featuring 36 hand-crafted glass leaves in a soft, elegant pink hue. Expertly made by skilled artisans, this stunning piece adds a touch of luxury and sophistication to your home. Perfect for creating a glamorous and inviting atmosphere.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Brass, Nickel |
| Light Source Color | Warm White 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | E12 |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Color | Transparent |
| Total Height | 255 cm (with chain, adjustable) |
| Fixture Height | 185 cm (without chain) |
| Diameter | 60 cm |
| Glass Panel Dimensions | 28 cm (height) |
| Weight | 75 kg |
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
Discover more in our FAQ
How long does it take to process an order?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
Do you ship internationally?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What is your return policy?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What are your sizing options?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.