Murano Glass Chandelier – 48 tubes – Smoked
Regular Price
$1,943.00
Sale Price
$1,943.00
Regular Price
$3,381.00
Generate QR code
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Product description
Shipping & Return
Dimension
| Product Height (without chain) | 29.53" |
| Product Diameter | 25.59" |
| Weight | 114.64 lbs |
| No. of Bulbs | 8 (E12) |
| Bulb Included | Yes |
| Dimmable | Yes (works with dimmer) |
| Chain Length | 78" |
| Adjustable Chain | Yes |
| Glass Pieces | 9.84"H × 2.76"D (25 × 7 cm) |
Experience the enchanting fusion of Italian glass craftsmanship and timeless elegance with our Italian Murano Chandelier. This beautiful chandelier features a patinated metal structure that supports 48 smoked glass tubes, each carefully shaped by skilled craftsmen in Murano.
With its subtle yet striking design, this chandelier adds a luxurious feel to any room. Place it above a dining table to create impressive lighting or in the living room to add a touch of sophisticated charm to your decor. A masterpiece of Italian craftsmanship that will be a beautiful centerpiece in any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Body Finish | Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
Discover more in our FAQ
How long does it take to process an order?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
Do you ship internationally?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What is your return policy?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What are your sizing options?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.