Murano Chandelier – Poliedri – 138 glass
Regular Price
$2,677.00
Sale Price
$2,677.00
Regular Price
$0.00
/
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Product description
Shipping & Return
Dimension
| Color | Transparent/Amber |
| Overall Height with Chain | 35.4" (adjustable) |
| Height without Chain | 14.2" |
| Width | 49.2" |
| Depth | 15.0" |
| Glass Shades | 5.9" H × 2.8" W |
| Light Bulbs | 8 × E14 base bulbs (Included)—Dimmer compatible |
| Weight | 88.2 lbs |
Achieve sublime elegance in your home with our Italian Murano chandelier, a masterpiece of glass craftsmanship. Each of the 138 handmade and mouth-blown transparent Poliedri glasses reflects light and spreads an enchanting glow in any room.
The matte gold metal frame adds a refined touch, while the fine brass balls add a subtle detail. Perfectly placed above a long dining table, this chandelier will not only create an atmosphere of luxury, but also add a touch of Italian style to your decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Murano glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | E14 (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
Designed for Your Comfort
100 Days Return
Enjoy a seamless shopping experience, facilitated by our complimentary shipping.
Learn more
Lifetime Warranty
Our dedicated team provides timely assistance, committed to addressing your queries.
Learn more
Customers Services
Invest in our activewear with absolute confidence, backed by our 30-day satisfaction guarantee.
Learn more
Discover more in our FAQ
How long does it take to process an order?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
Do you ship internationally?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What is your return policy?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What are your sizing options?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
You Might Also Like
ZYRA PATINATED BRASS ARCH CHANDELIER 25.6" 33.5"W
Regular Price
$1,404.00
Sale Price
$1,404.00
Regular Price
$0.00
/
Zenora Modern Grape Round Chandelier
Regular Price
$1,983.00
Sale Price
$1,983.00
Regular Price
$2,456.00
/
Zen Chandelier 33" 8 Lights
Regular Price
$1,823.00
Sale Price
$1,823.00
Regular Price
$0.00
/
Zane Round Chandelier
Regular Price
$597.00
Sale Price
$597.00
Regular Price
$663.00
/
Yellow Murano Glass Tube Chandelier
Regular Price
$1,685.00
Sale Price
$1,685.00
Regular Price
$3,400.00
/
Xenia Contemporary Circular Living Room Chandelier
Regular Price
$2,162.00
Sale Price
$2,162.00
Regular Price
$0.00
/
Xenia Contemporary 8-Lights Dining Chandelier
Regular Price
$1,796.00
Sale Price
$1,796.00
Regular Price
$0.00
/
Wrapped Linear Chandelier
Regular Price
$725.00
Sale Price
$725.00
Regular Price
$1,800.00
/