Murano Glass Chandelier – Quadriedri – 265 prisms – Transparent
Regular Price
$3,363.00
Sale Price
$3,363.00
Regular Price
$0.00
Generate QR code
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Product description
Shipping & Return
Dimension
| Product Height | 25.59" |
| Product Diameter | 29.53" |
| Weight | 121.25 lbs |
| No. of Bulbs | 9 |
| Bulb Included | Yes |
| Dimmable | Yes (works with dimmer) |
| Chain Length | 79" |
| Adjustable Chain | Yes |
| Glass Prisms | 96 prisms, 11.02"H (28 cm) + 169 prisms, 3.94"H (10 cm) |
Treat yourself to this magnificent Murano chandelier that exudes elegance and sophisticated beauty. With 265 clear prisms carefully mounted on a brilliant gold frame, this chandelier is a true gem of Italian craftsmanship and glass art.
Each individual prism shines with a unique brilliance, creating an enchanting play of light that fills the room with a warm and inviting atmosphere. This chandelier is the perfect choice to add a touch of luxury to your living room, dining room or foyer.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Transparent |
|
Finish |
Brass, Silver |
| Material | Iron, murano glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E26 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
Discover more in our FAQ
How long does it take to process an order?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
Do you ship internationally?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What is your return policy?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What are your sizing options?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.