Murano Glass Chandelier – Triedri – 242 prisms – Amber
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Dimension
| Color | Amber |
| Overall Height with Chain | 78.7" (adjustable) |
| Height without Chain | 55.1" |
| Diameter | 23.6" |
| Glass Prisms | 167 prisms: 11" H × 1.2" L / 75 prisms: 13.8" H × 1.2" L |
| Light Bulbs | 17 total — 16 × E27 + 1 × E14 (Included) — dimmer compatible |
| Weight | 165.3 lbs |
Experience unrivaled elegance with our stunning Murano chandelier. This gorgeous chandelier is made from 242 amber crystal prisms, arranged in four levels and framed in an elegant metal frame. Each crystal prism is carefully selected and handcrafted for a beautiful and unique look.
Create a sense of luxury and refinement in your home with our Murano chandelier. Whether it hangs above the dining table or in the living room, it will be an impressive and radiant centerpiece that captures attention from all angles. Let this chandelier be the crowning glory of your interior design and add a touch of timeless beauty to your space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Color | Amber |
|
Finish |
Brass |
| Material | Iron, Amber crystal prism |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 17 |
| Light Source | 16 × E27 + 1 × E14 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |