Palmer Modern Mina Pendant
Regular Price
$628.00
Sale Price
$628.00
Regular Price
$699.00
Generate QR code
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Product description
Shipping & Return
Sophisticated and modern, this architectural long pendant light design speaks to the minimalist at heart. Clean lines and a simple geometric shape combined with linen fabric to create a beautiful linen pendant light. Hang your modern pendant lighting boldly over a pair of nightstands, or over a large credenza.
PRODUCT SPECS
CANOPY 1 1/8"H x 5 1/8"W x 5 7/8"W (Lip)
BODY HEIGHT 31.5"
BODY DIAMETER 8"
OVERALL HEIGHT 70" max. (adjustable, includes two 18.5" rods)
WEIGHT Allow for 20 lbs.
LAMPING (3) LED 4.5W E26, 120V (Bulbs included)
DIMMABLE Yes
SLOPE ADAPTABLE No
FINISH Satin Brass
MATERIAL Metal, White Linen Shade
CERTIFICATION UL Listed
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
Information
| Voltage | North America:110V / Europe:220V-240V (Default specification) |
| Material | Metal, White Linen Shade |
| Dimension | D8'' × H31.5" |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source(Included) | 3000K(default )/4000K |
| Bulb Type | E26 |
| Bulb Basic | E26 |
| Application | Home/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/Hotel |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Product Type | Standard product |
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
Discover more in our FAQ
How long does it take to process an order?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
Do you ship internationally?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What is your return policy?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What are your sizing options?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.