Soltaire Crystal Linear Chandelier 37" 50" 60'' 70" 87" 120''W
Regular Price
$1,502.00
Sale Price
$1,502.00
Regular Price
$3,400.00
/
-
Estimated Delivery:May 17 - May 21
-
Free Shipping & Returns: On all orders over $75
Product description
Shipping & Return
Dimensions
37''
| WIDTH | 36.75" |
| DEPTH | 7.25" |
| HEIGHT | 13.25" |
| WEIGHT | 30.8 LBS |
| NUMBER OF SOCKETS | 12 |
| MAXIMUM HANGING DISTANCE | 158.5" |
| CANOPY DEPTH | 11" |
| CANOPY WIDTH | 36.75" |

50''
| WIDTH | 50" |
| DEPTH | 14" |
| HEIGHT | 20.5" |
| WEIGHT | 61.38 LBS |
| NUMBER OF SOCKETS | 25 |
| MAXIMUM HANGING DISTANCE | 158" |
| CANOPY DEPTH | 14" |
| CANOPY WIDTH | 50" |

60''
| Width | 60" |
| Depth | 16" |
| Height | 13" |
| Weight | 113.09 LBS |
| Maximum hanging distance | 159" |
| Canopy depth | 16" |
| Canopy width | 60" |
70''
| WIDTH | 70" |
| DEPTH | 20" |
| HEIGHT | 20.5" |
| WEIGHT | 110 LBS |
| NUMBER OF SOCKETS | 42 |
| MAXIMUM HANGING DISTANCE | 158" |
| CANOPY DEPTH | 20" |
| CANOPY WIDTH | 70" |

87"
| WIDTH | 87" |
| DEPTH | 20" |
| HEIGHT | 20.5" |
| WEIGHT | 130 LBS |
| NUMBER OF SOCKETS | 52 |
| MAXIMUM HANGING DISTANCE | 158" |
| CANOPY DEPTH | 20" |
| CANOPY WIDTH | 87" |
120"*120 lights
| WIDTH | 120" |
| DEPTH | 20" |
| HEIGHT | 20.5" |
| WEIGHT | 150 LBS |
| NUMBER OF SOCKETS | 120 |
| MAXIMUM HANGING DISTANCE | 158" |
| CANOPY DEPTH | 20" |
| CANOPY WIDTH | 120" |
120"*160 lights
| WIDTH | 120" |
| DEPTH | 20" |
| HEIGHT | 20.5" |
| WEIGHT |
165 LBS |
| NUMBER OF SOCKETS | 160 |
| MAXIMUM HANGING DISTANCE | 158" |
| CANOPY DEPTH | 20" |
| CANOPY WIDTH | 120" |
Details
- Crafted from Steel
- Suitable for vaulted ceilings
- 37" chandelier with 12 integrated 6 watt LED bulbs (included), LED lifespan of 50,000 hours.
Adjustable drop length: 20.50" – 158".
- 50" chandelier with 25 integrated 6 watt LED bulbs (included), LED lifespan of 50,000 hours.
Adjustable drop length: 20.50" – 158".
- 60" chandelier features 38 integrated 50-watt LED bulbs (included) and has an LED lifespan of 50,000 hours.
- 70" chandelier with 42 integrated 6 watt LED bulbs (included), LED lifespan of 50,000 hours.
Adjustable drop length: 20.50" – 158".
- 87" chandelier with 52 integrated 6 watt LED bulbs (included), LED lifespan of 50,000 hours.
Adjustable drop length: 20.50" – 158".
- 120" chandelier with 120 integrated 6 watt LED bulbs (included), LED lifespan of 50,000 hours.
Adjustable drop length: 20.50" – 158".
- 120" chandelier with 160 integrated 6 watt LED bulbs (included), LED lifespan of 50,000 hours.
Adjustable drop length: 20.50" – 158".
Additional Details:
- Black PVC and copper cord: 144" long.
- Hardwired; professional installation recommended.
- Mounting hardware included.
- Compatible with dimmer switch.
- Damp UL listed.
Shipping cost is based on weight. Just add products to your cart and use the Shipping Calculator to see the shipping price.We want you to be 100% satisfied with your purchase. Items can be returned or exchanged within 30 days of delivery.
Designed for Your Comfort
100 Days Return
Enjoy a seamless shopping experience, facilitated by our complimentary shipping.
Learn more
Lifetime Warranty
Our dedicated team provides timely assistance, committed to addressing your queries.
Learn more
Customers Services
Invest in our activewear with absolute confidence, backed by our 30-day satisfaction guarantee.
Learn more
Discover more in our FAQ
How long does it take to process an order?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
Do you ship internationally?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What is your return policy?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
What are your sizing options?
All the details you love about the original—with a fresh flared block heel and modern square toe. Expertly crafted using soft Nappa leather, this essential style molds and moves with you to keep you comfortably on your feet all day (and night). This boot uses leather sourced from a Leather Working Group-approved trader. The Leather Working Group (LWG) Audit Standards provide transparency and accountability within the leather supply chain—covering energy and water usage.
You Might Also Like
ZYRA PATINATED BRASS ARCH CHANDELIER 25.6" 33.5"W
Regular Price
$1,404.00
Sale Price
$1,404.00
Regular Price
$0.00
/
Zenora Modern Grape Round Chandelier
Regular Price
$1,983.00
Sale Price
$1,983.00
Regular Price
$2,456.00
/
Zen Chandelier 33" 8 Lights
Regular Price
$1,823.00
Sale Price
$1,823.00
Regular Price
$0.00
/
Zane Round Chandelier
Regular Price
$597.00
Sale Price
$597.00
Regular Price
$663.00
/
Yellow Murano Glass Tube Chandelier
Regular Price
$1,685.00
Sale Price
$1,685.00
Regular Price
$3,400.00
/
Xenia Contemporary Circular Living Room Chandelier
Regular Price
$2,162.00
Sale Price
$2,162.00
Regular Price
$0.00
/
Xenia Contemporary 8-Lights Dining Chandelier
Regular Price
$1,796.00
Sale Price
$1,796.00
Regular Price
$0.00
/
Wrapped Linear Chandelier
Regular Price
$725.00
Sale Price
$725.00
Regular Price
$1,800.00
/



